***

Bu Blog'da: Ünlü isimlerle yapılan röportajlar ve hikayeleri, gidilen workshop'lar, izlenilen; film-tiyatro-konser notları ve hafta sonu önerileri yer almaktadır.

***

...

5 Kasım 2014 Çarşamba

Anavarza Bal ile hem bilgilendim hem de yemek yaptım


Geçen hafta Anavarza Bal etkinliği ile Doors Akademi Arçelik Mutfağı’ndaydım. Bal ve arılar ile bilmediğim çok güzel dipnotlar öğrendiğim toplantının sonunda bir de mutfağa girip ballı iki lezzet yaptım.

Anavarza Bal etkinliğinde bir de Debra Roberts ile tanıştım. Kendisi dünyada Kraliçe Arı olarak bilinen Doğal Arıcılık Uzmanı. Hayatını arılara ve bala adamış biri.

Doğal Arıcılık Uzmanı Debra Roberts neler dedi?
Arıları, balı ve arıcıları Türkiye’nin ‘ulusal zenginliğinin’ bir parçası olarak adlandırabilirim. Amerika’da yaklaşık 2,5 milyon kovanımız bulunurken, Türkiye’de bu rakam, Teksas ve Güney Karolina’nın toplam büyüklüğü kadar ve 6,5 milyon kovandır. Türkiye’deki floral kaynaklar neredeyse Avrupa’nın tümünde bulunan floral kaynaklara eşit. Türkiye, her ikisi de kayda değer sayılan ve tedavi edici özellikleri olan tüm dünyada bulunan çam balının çoğunluğunu ve aynı zamanda kestane balının önemli bir miktarını üretmektedir. Türkiye’nin muhteşem arıcılar ve arı yaşamlarıyla birlikte dünyaya, aynı zamanda Amerika ve diğer ülkelerdeki birçok arıcı arkadaşıma, ‘aynı cinsten çiçekleri çiftleştirme’ fırsatı verecek olan Uluslararası Arıcılık Derneği-Apimondia konferansına ev sahipliği yapacak olmasından iftihar ediyorum.

Neler öğrendim?
  • Her kovanda sadece bir kraliçe arı olurmuş.
  • İşçi arılar, yumurtlayamayan dişi arılardan oluşuyormuş.
  • Arı ailesi milyonlarca arıdan da oluşsa da her arı kendi kovanını kokusundan tanırmış.
  • Aileye yeni katılan arılar için, eski arılar kovanın girişinde kovandaki kokuyu dışarı atarak yeni arıların yollarını bulmalarını kolaylaştırırlarmış.
  • Kraliçe arıların tek görevi çoğalmakmış.
  • Bir arı ömrü boyunca en fazla bir çay kaşığı kadar bal toplayabilirmiş.
  • Petek oluşturmak için tüm arılar bir araya gelip antenlerinden tutunarak petek görüntüsünü oluşturuyorlarmış.
  • Ölen arıları kovanın dışına taşırlar ve asla kovan da bırakmazlarmış.

Anavarza Bal ismi nereden geliyor?

1979 yılında Süleyman Sezen'in kurduğu Sezen Gıda Ltd. Şti., 1995 yılında Anavarza Bal markasıyla bal sektörüne giriş yaptı. Adana'nın Kozan ilçesinde kurulan şirket, marka ismini bölgenin sembolü Anavarza Antik Kenti'nden alıyor. 

Neler yaptım?

Ballı Tavuk Kanatları

Tavuk kanat (350 gr, çizik atılmış), zeytinyağı (1/2 yemek kaşığı), soya sos (1/4 su bardağı), Ketçap (1/2 yemek kaşığı), Anavarza Çam Balı (1/2 su bardağı), sarımsak, (1 diş, püre), tuz, karabiber.

Tavuk kanatlarını diğer tüm malzeme ile birlikte karıştırın. 190 derecede ısıtılmış fırında tavuklar karamelize olana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.

Helva-yı Hakanı / Ballı Helva (Melcüt Tabbahin)
65 gr un, 65 gr pirinç unu, 65 gr nişasta, 65 gr tereyağı, 275 gr Anavarza Gurme Keven-Kekik Balı, süt.

Tereyağını tencerede eritin, yağ ısınınca pirinç unu ve nişastayı ekleyin ve kavurmaya başlayın. Unu ekleyin ve hafif ateşte kavurmaya devam edin. Diğer tarafta kekik balı ile sütü hafif ateşte bal eriyinceye kadar karıştırarak ısıtın. Kavrulmuş un karışımının üzerine şerbeti dökün ve birkez karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika pişirin. 

* Mehmet Fehmi Saman ve asistan şef Eren Sağlık’a lezzetli tarifleri için teşekkür ederim.

#anavarzabal #doorsakademi #arçelikmutfağı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...