***

Bu Blog'da: Ünlü isimlerle yapılan röportajlar ve hikayeleri, gidilen workshop'lar, izlenilen; film-tiyatro-konser notları ve hafta sonu önerileri yer almaktadır.

***

...

28 Ekim 2010 Perşembe

32. Ulusal Kongre SOLUNUM 2010

20-24 Ekim tarihleri arasında Göğüs hastalıkları alanında Türkiye’nin ilk bilimsel meslek kuruluşu “Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği” tarafından düzenlenen “32. Ulusal Kongre SOLUNUM 2010” konferansı için Antalya’daydım. 1500 katılımcının olduğu konferanslarda; SOLUNUM 2010 Kongre Başkanı Doç. Dr. Filiz Koşar, TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk, TÜSAD Koah Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hakan Günen ve TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Demir konuşmacı olarak katıldılar.

Geçtiğimiz sene 1300 katılımcıya ulaşan kongre bu yıl da 1500 civarı katılımcı için; eğitici kurslar, paneller, konferanslar, karşıt görüş toplantıları, güncelleme toplantıları, uzmanlık öğrencisi oturumu, olgu sunumu oturumları ve ayrıca hekimlik mesleği ve uzmanlık alanını ilgilendiren paramedikal konulara kongre kapsamında yer verdi.

SOLUNUM 2010 Kongre Başkanı Doç. Dr. Filiz Koşar, dünyada her yıl yüz milyonlarca insanın akciğer hastalıklarıyla yani tüberküloz, astım, pnömoni, influenza (grip), akciğer kanseri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi sağlık problemleri ile uğraşmakta olduğunu ve yine 10 milyondan daha fazla sayıda kişinin bu sebeplerle hayatını kaybetmekte olduğuna dikkat çekti.
Kronik solunum hastalıklarının dünyadaki bütün ölümlerin % 7’sini ve dünya çapında hastalık yükünün % 4’ünü oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Filiz Koşar, bu hastalıklardan en çok etkilenen grubun yaşlılar, gençler, vücut direnci düşük ve bakımdan yoksun kişiler olduğunu bildirdi. Ayrıca bazı hastalıklar arasında da birbirini kötü yönde etkileyerek ölümü kolaylaştırma gibi bir sinerji söz konusu olduğunu ifade eden Doç. Dr. Filiz Koşar bu hastalıklar arasında tüberküloz, IV/AIDS, influenza (grip) ve astım ve KOAH ve akciğer kanseri olduğunu açıkladı.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk; "ülkemizde; SGK kapsamında; Solunum Sistemi Hastalıklarının tanı ve tedavisi için yapılan ödemeler, sağlık hizmetlerine yönelik ödemelerin %10’undan fazlasını oluşturmaktadır. Kronik solunum hastalıklarının çoğunda, evde bakım organizasyonlarının kurulması, tedavi maliyetlerini düşürebilecek en etkin uygulamalardandır. Evde bakım organizasyonlarının olması, hastaların daha az hastaneye yatışını veya daha erken hastaneden taburcu edilmelerini sağlayabilecek, bu ise tedavi maliyetlerini belirgin olarak düşürecektir." dedi.

TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Demir; akciğer hastalıkları içinden en yaygın ve en öldürücülerinin başında gelen akciğer kanseri ve KOAH’ın en önemli nedeninin sigara olduğunu ve yaklaşık 20 milyon insanın sigara içtiği ülkemizde her yıl 100 bin kişinin başta akciğer hastalıkları olmak üzere sigaraya bağlı nedenlerden yaşamını yitirdiğini söyledi.

TÜSAD Koah Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hakan Günen ise; akciğer sağlığına katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılı dahilinde birçok eğitici toplantılar düzenlediklerini bildirdi. Akciğerden kaynaklanan hastalıkların önemli bir kısmının başta sigara olmak üzere zararlı gazların ve tozların solunum yolu ile alınması sonucu oluştuğundan doğal olarak sigara karşıtı eylemlerin 2010 yılı dernek faaliyetlerinin merkezinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...